Zatmění sluníčka

Sekce: Ostatní články » Ostatní

Milí bráškové, na poslední chvíli bych vás rád upozornil na úkaz, který se odehraje přímo nad našima hlavama. Čeká nás totiž další zatmění slunce, další píšu proto, že většina z vás si jistě ještě vzpomíná na zatmění, které jsme pozorovali společně na víkendovce v Brně, doufám, že máte ještě schovaný pozorovací brýle.

Zatmění nastane ve středu 29. 3. 2006 v 11.47 a skončí ve 13.56 hodin.

Maximální fáze, kdy bude zakryto přibližně 50 procent průměru slunečního kotouče, což je asi 38 procent plochy Slunce, bude ve 12.49 hod. Od tohoto okamžiku zakrytá část Slunce se bude zmenšovat a ve 13.51 hod. měsíční kotouč opustí sluneční disk úplně

Důležité upozornění: při pozorování zatmění Slunce musíme být pozorní, jinak může dojít k poškození zraku. Oči si musíme chránit svářečskými skly hustoty aspoň 13 nebo 14, nebo pro pozorování použít brýle speciálně určené k pozorování Slunce (kucíííí to jsou ty naše brýleJ ). Nesmějí to tedy být běžné sluneční brýle.

Bráškové, tuto pozorovatelskou lahůdku si rozhodně nenechte nechat ujít, neboť příští zatmění Slunce pozorovatelné u nás bude opět částečné a proběhne 1. srpna 2008. Nejbližší úplné zatmění Slunce pozorovatelné z našeho území bude 7. října 2135 (ale toho se nedožijete L ). V Evropě to bude dřív, a to 3. 9. 2081 (to budete mít na hraně) a navíc nebude pozorovatelné z území České republiky.

Myslím, že bychom mohli zatmění pozorovat společně, takže čekám na vaši odezvu.

Přeji všem amatérským pozorovatelům středeční oblohu bez mráčků.

Zdraví vás SmíšekJ

Zapsal: Smíšek [27.03.2006,14:17]