Zámek Jánský vrh

Sekce: Listy Trojky » č. 2/2006 (únor)
Původně středověký hrad, od 14. století v majetku vratislavských biskupů, výrazně přestavěn zejména v 18.
století, kdy získal podobu pohodlného barokního zámku, upraven v 19. století. Zámecký park a zahrady.

Zámek Jánský vrh


LEGENDA
Chudý sirotek Gideon Timling pásával v Javorníku kozy. Jeho chudoby a nešťastného osudu využil ďábel a chlapce lehce přelstil. Ukázal se mu jako myslivec a na hochovu odpověď, jak skoncovat se svou chudobou, že by chtěl bydlet na zámku, poradil mu neznámý cizinec, aby mu nejdříve podepsal vlastní krví listinu a pak že mu poradí, jak se do zámku dostane. Chlapec, i když s hrůzou, tak učinil a myslivec mu nařídil, aby se hlásil o místo zámeckého zahradníka. Gideona si všiml kníže-biskup, který tu právě pobýval, zželelo se mu jeho bídy a poslal na studia. Když se po letech vrátil a dospěl, udělal ho biskup hejtmanem na javornickém zámku. Timling se přijel ujmout svého úřadu na zámek plný blaženosti při vzpomínce, jak před léty pásával kozy a neměl co do úst. Tu se mu zjevil neznámý myslivec a popřál mu jízlivě, aby si dosti užíval na tomto světě zbývající léta. Gideon Timling, zámecký hejtman, jej však odbyl a popřel, že jej vůbec zná. Tu se myslivec změnil v příšernou obludu a s chechotem nastavil pergamenovou listinu s chlapcovým podpisem. Timling stál zděšen a teprve teď si uvědomil, že jeho úřad je dar ďáblův. Utápěl svou beznaděj v bujném veselí, pitkách a radovánkách a neměl slitování pro své poddané. Tak žil mnoho let, až jednou za dlouhou dobu po parném červencovém dni, kdy se přihnala bouře, v hromu když zaslechl zvonek z věže, stanul jak přikovaný. „Tumling, Tumling,“ volal jeho hlas. Bouře venku hučela a do rachotu hromu jakoby přijížděl kočár. Ďábelský myslivec vletěl do zámku a stanul v komnatách před zděšeným Timlingem. Timling v zoufalství se po něm vrhl, ale ďábel ho uchopil a vyletěv z okna, roztříštil nešťastníku hlavu o zeď zámku.Zapsal: Míchačka [09.03.2006,08:00]
Sekce: Listy Trojky » č. 2/2006 (únor)


TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály