Svit - wikipedie

Sekce: Slovensko - Svit
Aktualizováno 07.05.2007, 15:52

Svit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vlajka SlovenskoMěsto Svit je jedno z nejmladších měst na Slovensku. Leží 5 km západně od Popradu na řece Poprad. Rozlohou je to nejmenší město Slovenska.

Poloha

  • zeměpisná šířka: 49° 03' 57" s. š.
  • zeměpisná délka: 20° 11' 41" v. d.
  • nadmořská výška: 763 m. n. m.
  • kraj: Prešovský
  • okres: Poprad

Rozloha a obyvatelstvo

  • rozloha: 4,5 km2
  • počet obyvatel: 7 460 (rok 2004)
Mapa Slovensko - Svit

Historie

9. března 1934 se zastupitelstvo obce Veľká rozhodlo, že odprodá firmě Baťa ze Zlína požadované pozemky na výstavbu nové továrny. Baťa odkoupil od obce Veľká cca 581 428 m2 za 250 000 Kčs. Veľká měla jen několik podmínek, a to aby sídlo firmy leželo na pozemcích obce Veľká, aby firma zaměstnávala převážně obyvatele Veľké a aby název osady byl vždy uváděný jako část Veľké. To se nestalo, a proto Veľká několikrát požadovala, aby se část pozemků, na kterých byla postavená výzkumná stanice, označoval jako „BAŤOVE ZÁVODY VEĽKÁ“ a aby železniční stanice v Batizovcích nesla název „BAŤOVE ZÁVODY VEĽKÁ“. 29. ledna 1937 se obecní zastupitelstvo usneslo na označení „OBEC VEĽKÁ - OSADA SVIT“ (město dostalo název podle prvního Baťova podniku v tomto místě : S-lovenské VI-zkózové T-ovárne), které se stalo oficiálním označením Svitu až do jeho osamostatnění, i když samotný závod stále používal označení Batizovce. Od roku 1937 se pro novou osadu používal i název Svit. Status města byl Svitu udělen 30. května 1962.

Většina dnešního Svitu se však rozkládá na pozemcích kdysi patřících do katastru Batizovců, ale i Spišských Teplice, Lučivné a Mengusovců.

Sport

Obyvatelům a návštěvníci města mohou ke sportovnímu vyžití využít plavecký bazén s rehabilitačním centrem, sportovní halu, víceúčelový stadion, kuželkárnu a 2 nově vybudovaná hokejbalová hřiště, která v zimě slouží jako veřejná kluziště. V jihozápadní části města leží Lopušná dolina, kde je vybudováno moderní lyžařské středisko. Lyžařské vleky jsou po obou stranách hřebene, nachází se zde hotel (středisko Chemosvit Chem) a horská chata (Tatrasvit). Sjezdovky mají umělé zasněžovaní a osvětlení kvůli nočnímu lyžovaní, je tu také U-rampa pro snowboardisty. Samotné středisko, označované jako Svit - Lopušná dolina, však leží v katastru obce Lučivná. Na břehu řeky Poprad je ze západní části města (z Lopušné doliny) vybudovaný chodník po celé délce města (od roku 1994), který je napojený (od roku 2004) na nově vybudovanou cyklostezku vedoucí až do Popradu (cca 9 km).

Doprava

Město Svit leží na mezinárodní silnici E50. Městem prochází také důležitá železniční trať Žilina - Košice a nedaleko leží letiště Poprad-Tatry.

Průmysl

Největším zaměstnavatelem ve Svitu je společnost Chemosvit se svými dceřinými společnostmi, která se zabývá výrobou fólií, strojírenstvím a zpracováním plastů. Významné jsou dále firmy Ingmat, Tatrasvit Svit - Socks, Tatraspol a Tatrapeko.

Školství

Ve městě jsou 2 mateřské školy, 2 základní školy a sdružená střední škola.

Partnerská města


Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/SvitZapsal: Anonym [07.05.2007,06:00]
Sekce: Slovensko - Svit


Vlajka Slovensko Mapa Slovensko - Svit
TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály