Strašidla bratra Jíťi 3. (leden)

Sekce: Listy Trojky » č. 1/2006 (leden)

MŮRA
Prastarý bílý přízrak ženy vkrádající se do obydlí v podobě stébla, jako táhlý bledý stín nebo bílá kočka. Někdy dokonce vídána jako moucha s červeným páskem kolem „krku“. Můry dusí ve spánku lidi, škodíStrešidlo Můra ale také zvířatům, stromům a květinám. Můra je žijící osobou, jež se do své démonické podoby proměňuje jen v noci. Takové osobě je třeba nabídnout čerstvý chléb, který ne může odmítnout a tím se zbavit jejího škodlivého vlivu (alespoň pro sebe). Obranou proti můrám bylo zrcátko v záňadří, aby se v něm přízrak zhlédl, nebo také tzv. muří noha - jedním tahem nakreslená pěticípá hvězda.

PERMONÍK, PERMON, PERKMON
Tento oblíbený důlní duch vládl podzemním pokladům. Podle tradice měl neobyčejně velkou hlavu, široké plece, krátké nohy a na sobě hornický oděv. V ruce nosil svítilnu se zářivým světlem. Horníci, jakmile ho spatřili, ho museli ihned hlasitě pozdravit havířským „Zdař bůh“. Permoníci se obvykle zjevovali
tam, kde se mělo stát neštěstí, či zaniknout důl. Ohlašovali však také bohaté žíly drahých kovů a za dobré znamení se považovalo, bylo-li je slyšet pracovat ve skále. Když horníkům vstoupil do cesty a neuhnul, muselo se podlézt mezi jeho nohama. Pověsti o nich se vypráví všude tam, kde se dolovalo a těžilo. Na Příbramsku se mu říkalo Pergmon, v Jílovém Perkmont, na Kladně Perkajst, ale na slezském Ostravsku dostal přezdívky jako skarbnik, pustecký, fantana, sosna či klimek

Zapsal: Jíťa [27.01.2006,11:01]
Sekce: Listy Trojky » č. 1/2006 (leden)


TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály