Strašidla bratra Jíťi 2. (prosinec)

Sekce: Listy Trojky » č. 4/2005 (prosinec)

KLEKÁLNICE
Démonická lidová bytost, jíž jsou dodnes na českém venkově strašeny děti. Je popisována jako shrbená ženská postava, zahalená do splývavého tmavého šatu. Tento přízrak se prý zjevuje za soumraku, po večerním
klekání.

OBŘI
Naši předkové si je představovali jako fantastické bytosti s mohutnou postavou, požírající malé děti, jakési opaky trpaslíků. Podle démonologů jsou obři trojí přirozenosti: lidské, zvířecí a démonické a objevují se již v antické mytologii (Kyklopové). U nás se pověsti o nich točí kolem dávných sídel, zbytků hradišť starých kultur, lidé si tak zřejmě představovali dávné předchůdce (jisté stopy lze nalézt i v Bibli) a jejich kanibalismus. V řadě
pověstí obři vystupují jako poslední zástupci vymírající rasy. Byl jim přisuzován vznik mnoha velkých staveb, skal a jiných útvarů. U nás obři žili a zápasili spolu třeba na Plešivci, mohutném keltském hradišti. V našich pověstech však bývají nevýrazní, beze jména a pokud se s lidmi setkají, je to nejčastěji kvůli vzájemnému srovnávání, například v Obřanech v Brně. Kdysi se prý v Hostinném ukazovaly dvě kosti obrů a v Budyni pod radnicí obrova kolenní čéška.

Zapsal: Jíťa [23.12.2005,08:56]
Sekce: Listy Trojky » č. 4/2005 (prosinec)


TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály