Strašidla bratra Jíťi 1. (listopad)

Sekce: Listy Trojky » č. 3/2005 (listopad)

Milé děti, dnes si řekneme něco o strašidlech, které můžete potkat nejen na stezce odvahy ale i na schůzce (i když br. Míchačka vlastně žádné strašidlo není) nebo jen tak v lese. Proto předem upozorňuji že následující řádky jsou jen pro silné nátury.

Bludičky
Všichni si pamatujeme z pohádek, jak se „mámivá světýlka“ prohánějí močály a zavádějí do bažin každého se zlými úmysly, zatímco dobrému člověku pomáhají nalézt správnou cestu. Zabloudíte-li v noci do krajů kolem Železného Brodu a České Třebové, spatříte možná skutečné Bludičky - namodralé či zelenobílé plamínky poskakující ve vzduchu mezi stromy, v mokřinách či na hřbitovech. Není radno je chytat nebo se jimi nechat vést, mohou prý uškodit i pomoci. Jsou známy případy, kdy díky nim chudák nalezl poklad, ale také se mnoho lidí již nikdy nevrátilo domů. Moderní vědou nebyla zatím existence tohoto jevu uspokojivě vysvětlena, někdo je má za projevy atmosférické či statické elektřiny, směsi bahenních plynů, či světélkující pařezy a světlušky, pamětníci a démonologové tvrdí, že jsou to duše nekřtěňátek a duše čarodějnic, hledající posmrtný klid. Jejich výskyt je rozšířen po celém území Čech a Moravy, takže pozor na ně!

Hejkal
Lesní duch zjevující se všude v hustých lesích, dříve vlastně po celém území Čech a Moravy, což dokládá množství pověstí. Hejkal straší lidi pronikavým pokřikem: Hej,hej! Na tento křik se nedoporučuje odpovídat, jinak hejkal (často i s hejkalkou) přiběhne a člověka roztrhá. Jedni z nejmocnějších hejkalů se prý zdržovali na Plzeňsku. Hejkadlo bylo obdobou hejkalů a zjevovalo se v lesích Vysočiny, zvláště na Počátecku a Chrudimsku.

Zapsal: Jíťa [18.11.2005,10:01]
Sekce: Listy Trojky » č. 3/2005 (listopad)


TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály