Skautský pozdrav, skautské podání ruky

Sekce: Učení » Skautská praxe
Aktualizováno 22.08.2014, 00:40

Skautský pozdrav

Skautský pozdravMezi skautské symboly patří i skautský pozdrav, používaný především jako způsob vzdání úcty např. při vztyčování vlajky, ale i jako formální pozdrav mezi sebou. Při skautském pozdravu skaut zvedne pravou ruku tak, že palec překrývá malíček a zbylé tři prsty jsou nataženy vzhůru, dlaní před sebe. Tento junácký pozdrav není jen bezduchou formalitou. Tři vztyčené prsty pravé ruky připomínají tři věty junáckého slibu, palec překrývající malíček značí zásadu, že silnější chrání slabšího. Kruh, který vznikne spojením palce a malíčku, symbolizuje přátelství skautů a skautek na celém světě. V kroji s přikrývkou hlavy se pravá zdravící dlaň lehce dotýká okraje
klobouku, čepice nebo baretu (velký pozdrav) nebo chvíli setrvá ve výši pravého ramene (malý pozdrav).

V civilním obleku a v situaci, kdy se setkávají dva junáci nebo jeden přichází k dalšímu a nechtějí být nápadní, naznačí pozdrav jen letmým, takřka nepostřehnutelným pohybem pravou dlaní nad úroveň pasu (tzv. tajný pozdrav).

Skautské podání ruky 

Skauti na celém světě si podávají levou ruku, a při podání ruky navíc poněkud odtáhnou malíček od ostatních prstů, takže se malíčky obou rukou do sebe při stisku zaklesnou. Oddělené tři prsty zde mají podobný význam jako při pozdravu (jako by podání ruky bylo vlastně jiným vyjádřením skautského pozdravu). 

Proč levá ruka?

Levá ruka je blíže k srdci, což vyjadřuje přátelství mezi skauty. Zaklesnutý malíček umocňuje pevnost tohoto přátelství.

Důvod, proč si skauti podávají levou ruku, lze vyložit i jinak. V dávných dobách drželi bojovníci v pravé ruce meč. Natažená pravice proto znamenala: "Nemáč meč, věř mi!". V levé ruce se držel štít. Natažená levice tedy znamená: "Nijak se nechráním. Věřím ti!". Zatímco se běžný člověk snaží získat důvěrusvého protějšku, skaut vyjadřuje před svým bratrem důvěru běžně a možná až automaticky.

Zapsal: Emilka Donald [19.01.2006,04:01]
Sekce: Učení » Skautská praxe


TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály