Rady na výpravu

Sekce: Ostatní články » Oddílové věci
Aktualizováno 23.10.2006, 14:17
VYBAVENÍ:
Protože se při tomto přechodu dostáváme do druhého nejvyššího pohoří ČR, musíme tomu také přizpůsobit své vybavení, které by Vás mělo ochránit za každého počasí. Jak je známo, tak v horách se střídá počasí velmi rychle a ani na tu nejlepší předpověď se nedá na 100 % spoléhat. Proto je dobré předem se připravit.
Zde je jen takový nástin toho co by nemělo chybět na takovéhle akci.

výbava na turistiku


Začneme od spodu. Důležité jsou boty (stačí 1 pár - pravá a levá jsou výhodou). Ty musí být bezpodmínečně kotníkové a řádně prošláplé - s puchýři to není žádná procházka růžovou zahradou. Kotníkové proto, že terén je v Jeseníkách hodně členitý a cesty jsou velmi kamenité.
Do bot samozřejmě patří ponožky. Na každý den je lepší počítat s 1,5 párem ponožek (3 dny/ 5 párů ponožek). Je to kvůli promoknutí bot apod. Ponožky by měly být z materiálu, který dobře odvádí pot a neshrnuje se v botě - tzn., zanechte nákupů u rákosníků a pořiďte si kvalitní fusekle.
A teď trenky či slipy. To je další věc, která umí pekelně znepříjemnit cestu. Je dobré mít vyzkoušené, které trenky či slipy Vám nejvíce sedí a nikde Vás nedřou!!! Jinak na každý den jedny. Dále pak jedny dlouhé pohodlné kalhoty a šortky. Trika stačí dvě, jedno na chození a jedno na spaní. I když budete na konci smrdět jak tchoři, vyplatí se to. Netáhnete zbytečný krámy v batohu. Je vhodné si také vzít jedno triko s dlouhým rukávem pro chladné noci ve spacáku - všechny trika bavlněná, páč dobře odvádějí pot! K tomu jednu mikinu nebo lehkou fleecovou bundu. Na vrch pak šusťákovou větrovku nebo bundu, spolu s kvalitní pláštěnkou - obojí dá se nahradit Goretexovou bundou . Na hlavu pak klobouček proti sluníčku a sluneční brýle. Pokud se budete vydávat na tuhle akci na konci dubna nebo října je dobré mít s sebou lehké rukavice a čepici - zima je zima .
Tak a teď ostatní hardware.
Začneme batohem. Batoh maximálně 65 litrů, protože jinak je chuť tahat blbosti. Důležité u batohu je kvalitní polstrování zad a popruhů, které máte na svém těle - nikde vás nesmí dřít. K batohu je vhodné mít i pláštěnku, která Vám odstraní probalování věcí do igelitových tašek. Další důležitou věcí, která nesmí chybět v žádném batohu je spací pytel a karimatka.
Výběr spacáku je na každém z Vás a nejdůležitější je aby Vám v něm nebyla zima. Karimatku doporučuji pěnovou, protože alumatka je jen igelit, který se tváří jako karimatka . Protože je důležité také správné stravování a teplé jídlo je třeba vzít také vařič. Do dvojice stačí jeden plynový vařič a pokud ho nemáte, tak lihový ale pouze pro jednu osobu - při vaření ve dvou na liháči strávíte mládí. Samozřejmostí je ešus (stačí jeden velký) a lžíce se zavíracím nožem - tahat s sebou meče jak to má v oblibě Míchačka nedoporučuji. Pokud máte ve svém jídelníčku zahrnuty konzervy není dobré zapomenout na otvírák. Kvůli nešikům a blbým náhodám musí být v batohu přítomna plně vybavená lékárnička a KPZ, která by měla projít před akcí kontrolou. Dobrým přítelem v pozdních hodinách je také baterka. Ale musíte dát pozor, aby Vám nezabírala půlku batohu. Nejlepší je čelovka nebo malá baterka na 2 tužkové. Nesmím také zapomenout na hygienu. Stačí zubní kartáček, pasta a malý ručníček nebo šátek, protože koupat se stejně nikde nedá a deodorant je pro sraby .
Ještě se musím zmínit o nádobách na vodu, protože pitný režim je velmi důležitý a bez vody toho moc nedáte. Vhodné jsou tak 2,5 litry vody na den + voda na vaření (1 litr). Voda se dá uchovat v PET lahvích nebo pro zkušené v camelbacku .
A na závěr věc, která je velmi těžká a neskladná. Stan. Věc, bez které se dá obejít, ale za prudkého deště, bouřky, větru nebo v hejnu krvechtivých komárů naprosto nedocenitelná. Stan pokud se už rozhodnete ho brát s sebou, je dobrá rozdělit mezi více lidí a pak se o místo v něm s nimi podělit.
I mobilní telefon má v batohu své místo, protože když jde o život, tak urychlí případný příjezd horské služby nebo jiné pomoci.
Je vždy jen na Vás co si do batohu zabalíte, ale berte rad zkušenějších a netahejte s sebou zbytečné harampádí, páč když vás nebolí záda jde se hned lépe.

JÍDLO a PITÍ:
Jak už od malinka víme, tak bez toho to nejde. O pití jsem se již zmiňoval (2,5l + voda na vaření). Doporučuji pouze čistou vodu bez různých tangů, vitacitů a podobně. Po tom akorát máte více žízeň. A jídlo?? No opět na každém z Vás, jak hodně nebo málo si ho vezmete. Dobré je dodržovat alespoň 4 jídla denně. A to ráno vydatná snídaně, odpoledne lehčí oběd, v podvečer svačinku a večer vydatné teplé jídlo.
Protože je tento přechod velmi fyzicky náročný, je proto nezbytné vydatně jíst. K jídlu se toho dá v současné době nakoupit mnoho. Dobré je se vyvarovat těžkých konzerv a orientovat se spíše na instantní polévky, omáčky, ovocné ovesné a jiné kaše, dobré hostince a k svačinám čokoládové nebo müsli tyčinky, čokolády nebo sušené ovoce.
Takovýhle typ jídel Vám zaručí, že se dobře a vydatně najíte a ještě toho moc neponesete na zádech.Zapsal: Sestřen [05.01.2006,11:01]
Sekce: Ostatní články » Oddílové věci


TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály