Přechod Jeseníků

Sekce: Listy Trojky » č. 1/2005 (září)
Přechod Jeseníků, našeho druhého nejvyššího pohoří, byl pro mě jednou z těch akcí, na které se nezapomíná. Zážitky, které prožijete s kamarády Vám nikdo nemůže vzít a dlouho po akci na ně budete s úsměvem na rtech vzpomínat a vyprávět mezi přáteli. Jeseníky toho mají k nabídnutí velmi mnoho. Procházíte krásnou svěží přírodou, máte velký rozhled po krajině z vysokých holých hřebenů a cestou poznáváte, co všechno ve městech chybí. Vše ale má nějakou cenu a cena za tuhle krásu je velká únava Vašeho těla, těžký batoh na zádech a kilometry, které už máte v nohou nebo ještě před sebou. Ale věřte, že tuhle cenu si může dovolit každý a rozhodně to stojí to za to.
Každá karta ale má dvě strany. A ani Jeseníky nejsou výjimkou. Někdy ukazují jen tu svou hezkou stránku ale když se poštěstí, ukáží Vám i tu stranu druhou - ne tak příjemnou ale taky nezapomenutelnou. Je to zima, silný vítr, prudký déšť, hromy a blesky. Mě s kamarády se v Jeseníkách poštěstilo poznat do detailu obě strany těchto nevypočitatelných hor a můžu Vám říci, že zážitky z těchto chvil jsou právě ty nejlepší.
Proto, až budete mít čas a chuť něco podobného podniknout, vyberte si lidi, se kterými je radost do toho jít a neváhejte.

mapa

ZAČÁTEK: žst. Rýmařov
KONEC: žst. Prostřední Lipka
OBTÍŽNOST: 3 dny / fyzicky velmi náročné 4 dny / fyzicky středně náročné - (2. den - hledat nocování kolem Keprníku, 3.den - nocování kolem Kladské brány)
Samozřejmě jde rozdělit i na více dní nebo případě zkrátit.
MAPY: Turistické mapy 1:50 000
č. 55 Hrubý Jeseník
č. 53 Králický Sněžník
OBDOBÍ: konec dubna - konec října

1. DEN
prechod jeseniku Z nádraží ČD v Rýmařově po zelené značce směr Rýmařov centrum až na náměstí kde je rozcestí s červenou (1,5 km) - odtud už stále jen po červené značce. Z náměstí k hájence směrem na Žďárský Potok (5,5 km) - stále po silnici. U hájenky (690 m/n/m) zahýbá červená značka prudce doprava. Následuje pozvolné stoupání k chatě Alfrédka (6 km, 1100 m/n/m). Od chaty Alfrédka opět stoupání k Jelení studánce (3 km, 1300 m/n/m) - velmi dobré místo pro přenocování. Je zde pitná voda a zděný bivak pro přespání.

(16 km, Čas: 4 hod.)

2. DEN
Krátký strmější výstup od Jelení studánky na hřeben Přechod Jeseníků Praděda po hřebenovce k Ovčárně (7 km, 1276,6 m/n/m). Odtud výstup na Praděd - po 1 km na pravé straně pramen s pitnou vodou - (5 km, 1491,3 m/n/m). Z Pradědu sestup k chatě Švýcárna (5 km, 1280 m/n/m) - pramen s pitnou vodou. Od Švýcárny do Červenohorského sedla (6 km 900 m/n/m). Strmý výstup z Červenohorského sedla na Červenou horu (3 km, 1337 m/n/m). Z Červené hory přes Keprník (1423 m/n/m) do Ramzové (12 km, 770 m/n/m) - možnost dobrat pitnou vodu. Z Ramzové pozvolný výstup do Petříkova (2 km, 870 m/n/m) a dále až na rozcestí se zelenou značkou (2 km) - zde u lovecké chaty možnost přenocování v lese.

(42 km, Čas: 10,5 hod.)

3. DEN
Králický sněžník Od rozcestí se zelenou po vrstevnici k chatě Paprsek (3 km). Od Paprsku přes Medvědí boudu ke Kladské bráně (9 km) - stále po vrstevnici. Od kladské brány (774 m/n/m) pozvolné stoupání do Sedla pod Králickým Sněžníkem (11 km, 1150 m/n/m). Ze sedla velmi strmé stoupání na vrchol Králického Sněžníku (1 km, 1423,7 m/n/m) - cca 300 m pod vrcholem pitný pramen Moravy. Z králického Sněžníku zprvu prudké klesání, posléze pozvolné klesání ke Zbojnické chatě (6 km). Od zbojnické chaty opět pozvolné klesání na rozcestí s modrou (6 km) a dále do Prostřední Lipky (8 km) - vlakové nádraží.

(44 km, Čas: 11 HOD.)

VYBAVENÍ:
Protože se při tomto přechodu dostáváme do druhého nejvyššího pohoří ČR, musíme tomu také přizpůsobit své vybavení, které by Vás mělo ochránit za každého počasí. Jak je známo, tak v horách se střídá počasí velmi rychle a ani na tu nejlepší předpověď se nedá na 100 % spoléhat. Proto je dobré předem se připravit.
Zde je jen takový nástin toho co by nemělo chybět na takovéhle akci.

výbava na turistiku

Začneme od spodu. Důležité jsou boty (stačí 1 pár - pravá a levá jsou výhodou). Ty musí být bezpodmínečně kotníkové a řádně prošláplé - s puchýři to není žádná procházka růžovou zahradou. Kotníkové proto, že terén je v Jeseníkách hodně členitý a cesty jsou velmi kamenité.
Do bot samozřejmě patří ponožky. Na každý den je lepší počítat s 1,5 párem ponožek (3 dny/ 5 párů ponožek). Je to kvůli promoknutí bot apod. Ponožky by měly být z materiálu, který dobře odvádí pot a neshrnuje se v botě - tzn., zanechte nákupů u rákosníků a pořiďte si kvalitní fusekle.
A teď trenky či slipy. To je další věc, která umí pekelně znepříjemnit cestu. Je dobré mít vyzkoušené, které trenky či slipy Vám nejvíce sedí a nikde Vás nedřou!!! Jinak na každý den jedny. Dále pak jedny dlouhé pohodlné kalhoty a šortky. Trika stačí dvě, jedno na chození a jedno na spaní. I když budete na konci smrdět jak tchoři, vyplatí se to. Netáhnete zbytečný krámy v batohu. Je vhodné si také vzít jedno triko s dlouhým rukávem pro chladné noci ve spacáku - všechny trika bavlněná, páč dobře odvádějí pot! K tomu jednu mikinu nebo lehkou fleecovou bundu. Na vrch pak šusťákovou větrovku nebo bundu, spolu s kvalitní pláštěnkou - obojí dá se nahradit Goretexovou bundou . Na hlavu pak klobouček proti sluníčku a sluneční brýle. Pokud se budete vydávat na tuhle akci na konci dubna nebo října je dobré mít s sebou lehké rukavice a čepici - zima je zima .
Tak a teď ostatní hardware.
Začneme batohem. Batoh maximálně 65 litrů, protože jinak je chuť tahat blbosti. Důležité u batohu je kvalitní polstrování zad a popruhů, které máte na svém těle - nikde vás nesmí dřít. K batohu je vhodné mít i pláštěnku, která Vám odstraní probalování věcí do igelitových tašek. Další důležitou věcí, která nesmí chybět v žádném batohu je spací pytel a karimatka.
Výběr spacáku je na každém z Vás a nejdůležitější je aby Vám v něm nebyla zima. Karimatku doporučuji pěnovou, protože alumatka je jen igelit, který se tváří jako karimatka . Protože je důležité také správné stravování a teplé jídlo je třeba vzít také vařič. Do dvojice stačí jeden plynový vařič a pokud ho nemáte, tak lihový ale pouze pro jednu osobu - při vaření ve dvou na liháči strávíte mládí. Samozřejmostí je ešus (stačí jeden velký) a lžíce se zavíracím nožem - tahat s sebou meče jak to má v oblibě Míchačka nedoporučuji. Pokud máte ve svém jídelníčku zahrnuty konzervy není dobré zapomenout na otvírák. Kvůli nešikům a blbým náhodám musí být v batohu přítomna plně vybavená lékárnička a KPZ, která by měla projít před akcí kontrolou. Dobrým přítelem v pozdních hodinách je také baterka. Ale musíte dát pozor, aby Vám nezabírala půlku batohu. Nejlepší je čelovka nebo malá baterka na 2 tužkové. Nesmím také zapomenout na hygienu. Stačí zubní kartáček, pasta a malý ručníček nebo šátek, protože koupat se stejně nikde nedá a deodorant je pro sraby .
Ještě se musím zmínit o nádobách na vodu, protože pitný režim je velmi důležitý a bez vody toho moc nedáte. Vhodné jsou tak 2,5 litry vody na den + voda na vaření (1 litr). Voda se dá uchovat v PET lahvích nebo pro zkušené v camelbacku .
A na závěr věc, která je velmi těžká a neskladná. Stan. Věc, bez které se dá obejít, ale za prudkého deště, bouřky, větru nebo v hejnu krvechtivých komárů naprosto nedocenitelná. Stan pokud se už rozhodnete ho brát s sebou, je dobrá rozdělit mezi více lidí a pak se o místo v něm s nimi podělit.
I mobilní telefon má v batohu své místo, protože když jde o život, tak urychlí případný příjezd horské služby nebo jiné pomoci.
Je vždy jen na Vás co si do batohu zabalíte, ale berte rad zkušenějších a netahejte s sebou zbytečné harampádí, páč když vás nebolí záda jde se hned lépe.

JÍDLO a PITÍ:
Jak už od malinka víme, tak bez toho to nejde. O pití jsem se již zmiňoval (2,5l + voda na vaření). Doporučuji pouze čistou vodu bez různých tangů, vitacitů a podobně. Po tom akorát máte více žízeň. A jídlo?? No opět na každém z Vás, jak hodně nebo málo si ho vezmete. Dobré je dodržovat alespoň 4 jídla denně. A to ráno vydatná snídaně, odpoledne lehčí oběd, v podvečer svačinku a večer vydatné teplé jídlo.
Protože je tento přechod velmi fyzicky náročný, je proto nezbytné vydatně jíst. K jídlu se toho dá v současné době nakoupit mnoho. Dobré je se vyvarovat těžkých konzerv a orientovat se spíše na instantní polévky, omáčky, ovocné ovesné a jiné kaše, dobré hostince a k svačinám čokoládové nebo müsli tyčinky, čokolády nebo sušené ovoce.
Takovýhle typ jídel Vám zaručí, že se dobře a vydatně najíte a ještě toho moc neponesete na zádech.Zapsal: Sestřen [21.09.2005,08:00]
Sekce: Listy Trojky » č. 1/2005 (září)


TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály