Polévka stojlžička

Sekce: Učení » Skautská kuchařka
Aktualizováno 17.01.2007, 14:58

Jsme vám takhle jednou, bylo to zrovinka tuhleten podzim, jeli se vlčaty na Výlet na Potštejn a Litice. Každý dostal předem za úkol, doma nafasovat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí určitou věc, která se do polévky může / musí / nesmí dát. A ukázalo se, že to bylo moudré rozhodnutí. Leckterý interkontinentální hotel by mohl závidět, kolik rozmanitých věcí se po českých domácnostech nacházejí a dají se do polévky patřičně a fikaně schovat. Při přestupu v Letohradu, jsme se ještě pro jistotu stavili v místním nádražním obchůdku s konzumním zbožím a nakoupili nějakou tu flákotu masa. Přesněji řečeno - kus libového bůčku. Apropó, viděl jste už někdy někdo libový bůček?! Mno …

Potřeby: voda (lze použít i vodu instantní, avšak ne vodu destilovanou, i když je pochopitelné, že v zimních dnech by jistě nebyla k zahození), kotlík (kotel, butar), brambor, bujón (taková ta malá kráva, kuře či vepř v kostce), mrkve (bez králíka co jí drží a natě), květák, česnek (nejsme žádný baby, že), pórek, hrášek, párek a v neposlední řadě „libový bůček“ či něco co vytvoří mastná oka na vodní hladině!

Postup: vodu nalijeme do připravené nádoby, obohatíme bujonem a dáme vařit. Mezitím než voda začne vytvářet první bublinky varu (pozor na časté plané poplachy - na bublinky z jaru!) si velice pečlivě hrajeme s libovým bůčkem. Kdo chce může si s ním hrát tak pečlivě, že všechen přebytečný tuk z něj prostě nějak vytřese a rozhýbe! Takto upravenou flákotu (lidově řečeno flaksu) se pokusíme zbavit kosti, teda pokud ji v tom najdem a nakrájíme na úhledné pravidelné rovnostranné sedmnáctistrany. Přeci jen chceme, aby jídlo nejenom dobře chutnalo, ale i vypadalo. Totéž spravíme i se zeleninou. Všechny tyto suroviny vložíme do vody a čekáme co se z toho vyklube. Jakmile první člen družiny vykřikne: bublou bublala bublila, voda se nám vařila! Necháme poživatinu v nádobě nad zdrojem tepla ještě dalších 15 minut, dokud všechno nezměkne (jestliže se uvnitř nachází i kost, tak ta nezměkne). Výsledek poté rozléváme do připravených menších nádob hladové smečky a kdo byl nejvíce pilný dostane i kost, kdo nejvíce zlobil, dostane kousek faldíku z libového bůčku.

Dobrou chuť!

Zapsal: Tonča [14.03.2006,08:01]