OIK: Českotřebovští skauti slaví 100 let (video)

Sekce: Historie » 100 let (2007) - Česká Třebová
Aktualizováno 30.10.2007, 19:57

ČESKÁ TŘEBOVÁ - Oslavy 100 let světového skautingu začaly v České Třebové vernisáží ve Výstavní síni Kulturního centra. Bývalé i současné skauty i skautky a také širokou veřejnost zde přivítal současný vedoucí střediska JAVOR Pavel Vomáčka zvaný Včelař. Místostarostka města Jaromíra Žáčková ocenila smysluplnou práci skautského střediska při organizování volného času dětí, zejména jejich pobytu v přírodě. Výstava nabízí pohled na činnost českotřebovského střediska, od jehož vzniku uplynulo letos 88 let.

Patří k nejpočetnějším v regionu. Návštěvníci výstavy se mohou seznámit s velkým množstvím historických předmětů, jež jsou konkrétním důkazem činnosti skautek a skautů, mohou nahlédnout do starých kronik skautských oddílů, seznámit se s bohatou činností, která přináší středisku i úspěchy. Vrcholem celoroční činnosti je pochopitelně pobyt na letních táborech. V poslední době se začíná realizovat i myšlenka mezinárodní spolupráce se skauty na Slovensku. O tom, že v junáckém středisku s malými skauty pracovat umí a že je činnost v oddílech baví, svědčí i jejich názory. Skautská myšlenka je blízká nejen dětem, ale i obětavým vedoucím. Množství exponátů svědčí o tom, že kořeny skautingu v České Třebové jsou hluboké a jsou potvrzením jeho opodstatnění. Další část oslav se odehrála ve Velkém sále Kulturního centra, kde proběhl zábavný program připravený jednotlivými oddíly. Vše začalo vztyčením státní vlajky za zvuků písně “Junáci vzhůru!“. Dvě moderátorky pak provázely obecenstvo pásmem scének a písniček, které byly jakousi retrospektivou uplynulých sta let od doby, kdy anglický sir Robert Baden Powel zahájil první skautský tábor, až po současnost. Během zábavného programu došlo také na vyhlášení fotosoutěže, pořádané na počest zesnulého vedoucího a oddílového fotografa Evžena Šimka. Ve dvou věkových kategoriích 82 soutěžících předvedlo své fotografie s motivy přírody a skautského života. Výstava “100 let skautingu“ potrvá celý tento týden, do pátku 26. října.

zdroj: OIK.cz - Českotřebovští skauti slaví 100 let

Zapsal: Anonym [25.10.2007,06:00]