Uzel konstriktor

Sekce: Učení » Uzlování
Aktualizováno 06.02.2007, 08:45

V celém světě je uzel známý pod jmény boa nebo konstriktorový. Obě tato jména velmi pravděpodobně pocházejí z latinského boa constrictor, což je zoologické pojmenování hroznýše královského. Jedná se o velmi spolehlivý uzel, jeden z nejpevněji se zatahujících uzlů. Zároveň je to jeden z uzlů, které se nejobtížněji rozvazují.

Zpravidla se o to lidé znalí věci ani nepokoušejí, odříznou jej nebo jej používají jednorázově - na stálo. Nehodí se k uvázání na hranatých předmětech, ale jen na předmětech bez ostrých hran - stáhnout srolovaný koberec, prasklou gumovou hadici, upevnit stahovadlo na zraněné končetině, prasklou násadu kladiva,… V těchto případě je ideální volbou. Pokud jej chcete uvázat na konci pevného předmětu (hladká kovová tyč) a chcete mít jistotu, že se nepohne, můžete použít ještě spolehlivější dvojitý uzel boa.

Níže uvedený uzel je nesprávný !!! Takto uvážete lodní uzel ! Ke konstriktoru musíte ještě volný konec podvléknout pod první smyčku!.[ramecek]

konstriktor konstriktor
konstriktor