Ivančena 2008

Sekce: Ostatní články

Článek byl publikován na skautské křižovatce (odkaz)

Slouží jako informativní - o účasti našeho oddílu na této akci se rozhodne na oddílové radě.

Tradiční akce poprvé v celostátním měřítku.

Tento rok se na Ivančeně sejdeme 26. dubna. Mohyla je každý rok větší, jelikož je zvykem na ni přidat kámen z místa svého domova, což je tradice dodržována už od roku 1946, takže nejde o nějaký záprtek. Tato akce ovšem není jenom o vzpomínání na těžké chvíle naší země, čekají na vás soutěže, velká bojovka a spousta zábavy s nově poznanými kamarády.

Navíc okolí nabízí spoustu míst, která čekají na váš průzkum. V okolních lesích a jeskyních se odedávna schovávali partyzáni a zbojníci, jejichž poklad stále ještě čeká na objevení. Aby jste měli se svými oddíly dost času na setkání u mohyly i na poznání okolí, letos poprvé nabízíme i ubytování od 25. dubna do 27. dubna 2008. Aby jste nezmeškali datum odeslání přihlášky k ubytování, či vyhlášení soutěží a spoustu novinek o tajných misích skautů za války v beskydském kraji sledujte dění na www.skautifm.cz/i­vancena

Ivančena

Ivančena (925 m.n.m.) je kamenná mohyla v Beskydech mezi Malchorem a Kykulkou pod vrcholem Lysé hory vystavená na památku popravených skautů účastnících se protinacistického odboje.

Mohylu založil 30. oddíl Junáka z Moravské Ostravy a to 6. října 1946 na památku osmnácti členů „Odboje slezských Junáků“ , kteří byli 24. dubna 1945 popraveni v polském Těšíně na židovském hřbitově.

Mohyla je v současnosti symbolem vlastenectví, statečnosti a přátelství. Zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových. Sahá do výšky 4 metrů. Do roku 1989 byla mohyla i symbolem odboje proti nesvobodě. V době komunismu k ní dělali pochody skauti a v době ilegálního skautingu i trempové. Pochody byly sledovány státní bezpečností.

Poutě k mohyle trvají dodnes. V sobotu kolem 24. dubna sem míří skauti a v neděli pak trempové. Mohyla se stále rozrůstá a je složená z kamenů z různých koutů světa. Je zde i kamínek z Měsíce od astronauta Armstronga.

Zapsal: Anonym Anonym [18.01.2008,08:00]
Sekce: Ostatní články