Čeští skauti oslaví sto let svého hnutí vyvěšením šátku na Petřín

Sekce: Historie » 100 let (2007) - Praha
Aktualizováno 20.04.2007, 00:41

Praha 18. dubna (ČTK) - Obří šátek bude ve čtvrtek zdobit pražský Petřín. Čeští skauti chtějí vyvěšením svého symbolu na rozhlednu zahájit české oslavy stého výročí skautingu. Do oslav vzniku tohoto celosvětového hnutí se zapojí téměř dvě stovky zemí celého světa. Po celý rok budou probíhat desítky rozmanitých akcí, některé jsou ryze české, jiné celosvětové. V sobotu se na Staroměstském náměstí v Praze sejde více než čtyři tisíce členů tohoto hnutí z téměř třech stovek oddílů z celé České republiky. Šátek o velikosti 70 metrů čtverečních vyvěsí ve čtvrtek ráno na rozhlednu profesionální horolezci, poté jej slavnostně pokřtí herec Tomáš Hanák. Ten by měl k šátku slaňovat z rozhledny. Petřín bude takto ozdoben až do soboty. V historii rozhledny je to poprvé, kdy byla podobná akce povolena na více dní.

Sobotní oslavy s názvem Objevte svět nabízí aktivity ze všech kontinentů, kterých se budou moci návštěvníci zúčastnit. Mohou si například zahrát australské hry, vyrobit etiopský náramek nebo ochutnat bolivijské placky. „Na Staroměstském náměstí vznikne stanové městečko, bude zde i pódium, na kterém vystoupí hudební skupiny. Program vyvrcholí koncertem kapely Ready Kirken,“ přiblížila novinářům organizátorka akce Mariana Ermlová. Jako důkaz sounáležitosti svých členů se skauti v sobotu chystají také vytvořit nejdelší šátek na světě. Měly by jej spojovat šátky z 216 zemí, ve kterých jsou skautské organizace.

Čeští skauti chystají v rámci celoročních oslav specifické akce. V květnu se například v Praze uskuteční výstava šátků slavných osobností, které byly členy skautského hnutí. Šátek přislíbili vyrobit například Václav Havel, Jiří Stránský, Tomáš Halík, Eva Holubová a také americký spisovatel Robert Fulghum.

Na přelomu července a srpna pak přes tři stovky českých skautů pojedou do britského Essexu. Tam se totiž sjedou členové skautingu z celého světa, aby se zúčastnili jamboree. Akce se koná každé čtyři roky a pro skauty znamená tolik jako olympijské hry pro sportovce. „My jsme přesvědčeni, že světovým konfliktům lze předcházet spoluprací mladých lidí,“ řekl Pavel Trantina z Junáku, české skautské organizace. Přes 40.000 skautů se zde sejde, aby přiblížili ostatním svou zemi a navázali přátelství.

Zakladatelem skautingu je britský generál Robert Baden-Powell, který v roce 1907 tábořil s prvními skauty na britském ostrově Brownsea. Právě tam se tehdy zrodily počátky hnutí, které se postupně rozšířilo do celého světa. Mezi skauty se dnes počítá přes 40 milionů členů v pěti kontinentech. Jen v šesti státech světa hnutí neexistuje - v Andoře, Číně, na Kubě, v Severní Koreji, Laosu a Barmě.

Český skauting vznikl v roce 1911, kdy jej z Anglie přivezl profesor Antonín Svojsík. V České republice skauty sdružuje svaz Junák, který má v současnosti kolem 46 tisíc členů. Podle odhadů patřilo v mládí do skauta kolem půl milionu českých občanů.

Zapsal: Anonym [19.04.2007,13:29]
Sekce: Historie » 100 let (2007) - Praha