100 let - tisková zpráva

Sekce: Tajné články » 100 let - demo
Aktualizováno 26.10.2007, 20:17

Skauting má za sebou už sto let.

Řekl by to náhodný svědek onoho experimentu Roberta Baden-Powella a dvaceti chlapců na ostrově Brownsea?

Řekl by to tehdy sám vedoucí onoho prvního tábora?

Sto let od svého zrodu se skauting rozvíjí, roste. Rozšířil se do pěti kontinentů. Překročil hranice států, kultur, jazyků, náboženství. Žije i v zemích, odkud se ho totalita snažila všemi silami vykořenit. Celých sto let měl velkou vůli k životu. A má ji dodnes. Na každém dobrém oddíle je vidět, že skauting neskomírá. Má cenu dnes jako tehdy. Stejně jako neztratily za sto let cenu jeho hodnoty - lidství, lidská vzájemnost, pokora před tím, co nás přesahuje.

To, co má skauting za sebou, je důvod k oslavě. Připijme na jeho úspěchy, na schopnost oslovit miliony lidí celého světa. Na spoustu dobrých skutků, ke kterým lidi přivedl. Na změny k lepšímu, které udělal v přemýšlení a v životech lidí.

Také naděje, že ještě mnoho změn k lepšímu přinese v budoucnu, je důvod k oslavě. Připijme na zítřejší skautské oddíly, na jejich vedoucí, na dobré činy budoucnosti… Připijme na stovku, co je před námi.

Pojďme slavit. Mít radost z toho,co bylo a co bude. Protože - tohle jsou i tvoje narozeniny!


Slaví i JAVOR - Česká Třebová

V našem městě se též uskuteční oslavy 100 let skautingu. A to v následující formě. Předpokládá se, že by to mohl být celý týden, kompletně naplněný třemi i více navzájem provázanými bloky.

Plánovaný termín: polovina října 2007 (13.-19.10.)

 1. SO - PÁ - Okem 2007 - fotosoutěž Okem Evži Šimka aneb pokračujeme v tradici
 2. SO - PÁ - Výstava 100 let - výstava historických kronik, současné tvorby, fotoalba
 3. PÁ - Narozeninová párty - kulturní vystoupení pro rodiče a veřejnost.

V potaz připadají i další doplňkové akce: Javorové Jamboree, Skautský karneval, Želviáda, ..

Okem 2007

Jedná se o klasické pokračování nedávno ukončené tradice ve fotosoutěži Okem Evži Šimka. Kategorie soutěžících 3 (8 - 11, 12 - 15, 16+). Několik kategorií motivů: skautský život, příroda, detail. K vyhodnocení fotografií by složil web, návštěvníci i komise rozhodčích. Všechny zasláné fotografie budou vystaveny ve výstavní síni KC. Akce bude probíhat v rámci kraje. Oslovíme tedy všechny ORJ a KRJ.

Výstava 100 let

Zaroveň v týdnu, kdy bude výstavní síň KC obsahovat vítězné fotografie fotosoutěže Okem 2007, bude probíhat výstava historických předmětů, kronik, prezentace jednotlivých oddílů, rukodělek a další.

Narozeninová párty

Vyvrcholením celé akce bude kulturní vystoupení všech oddílů pro rodiče. V průběhu vystoupení návštěvníky zábavnou formou seznámíme s historií, skautským životem ve Třebové, s našimi úspěchy, zapějeme pár písní, zahrajeme divadlo.


Dodatky

Pronájem KC je jednoznačně výhodné řešení. Je to v centru města, na turistické stezce. Můžeme tak očekávat větší nápor veřejnosti. Lze kontaktovat i školy, aby se šly podívat. Financování by šlo uhradit z ročního rozpočtu stř. Javor, případně z dotací na akci 100let, resp. požádat město o sponzorský dar nebo kulturní komisi o dotace. Možností je tedy několik. Divadelní vystoupení seznámí rodiče i s jinými oddíly, veřejnosti představí Skauting z té správné stránky. Celá akce bude mít i za vedlejší účel sjednotit středisko.

Program:

 • Žonglování - Kuře a Rozinka
 • Zpěv písní - dívčí oddíly
 • Recitace básniček - dívčí oddíly
 • zajímavé scénky - naučné s nádechem historie
 • ztvárnění historie - Powel, Seton, Svojsík .. jen krátce, aby to lidi neotrávilo.
 • Jan Betlach - praskání bičem ? je pořád všude - možná už je okoukaný
 • nějakou VIP osobnost ? místostarostku ? Sojku z Lanškrouna ?
 • zviditelnění dosavadních úspěchů - vítězství, prohry, povodně
Zapsal: Anonym [10.01.2007,15:46]
Sekce: Tajné články » 100 let - demo


TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály