100 let skautingu zahájily

Sekce: Historie » 100 let (2007) - Česká Třebová
Aktualizováno 12.12.2008, 13:55

V neděli 21. října odpoledne se ve výstavním sále Kulturního centra v Nádražní ulici konala slavnostní vernisáž výstavy ke stovce let  trvání světového skautingu. Výstavní síň byla doslova plná prezentací jednotlivých oddílů českotřebovského skautského střediska Javor, navíc zde byla velká spousta lidí, mladých skautů a vlčat, ale také odrostlých "oldskautů", kteří přiąli zavzpomínat na své aktivní působení ve skautských oddílech.   Mezi nimi byl i "nejvzdálenějąí účastník", Ing. Josef Poątulka z Bratislavy, který si prohlédl nejen pozorně celou vsýtavu, setkal se se svými známými, ale také shlédl celý následný program.  Skauti rozhodně mají co vystavovat, na výstavě upoutají předevąím fotografie ze skautské činnosti, kroniky, výsledky zájmové činnosti,  známý skautský stan s podsadou připomínal letní tábory, stejně jako stylizovaný táborový oheň.  Stautské výstavy byly i v minulosti např. v klubovnách skautského střediska. Nyní přiąli skauti prezentovat svou činnost do města, do Kulturního centra, aby byli blíž vąem zájemcům. Věřím, že  skauti přivedou na výstavu také svoje rodiče a spolužáky aby tak prezentovali skautskou činnost a myąlenky, pro které vznikla. V dneąní  technické a  uspěchané době je návrat k přírodě více než potřebný.

Po slavnostním zahájení výstavy si mladí skautíci, oldskauti i četní hosté připili čajem, džusem a moątem, prohlédli  spousty exponátů a po té zamířili do velkého sálu kulturního centra, kde v zaplněném sále shlédli skautskou akademii, zaměřenou ke slavnému skautskému výročí.   Každý skautský oddíl si připravil vlastní program zaměřený na některou  část ze stoleté historie skautingu. Jak bylo na vernisáži výstavy sděleno, tak v České Třebové  si letos připomínáme 88 let od prvních skautských akcí a zahájení skautské činnosti. Na akademii byli také oceněni nejlepąí ve skautské fotografické soutěži Okem Evži Šimka, která  znovu připomněla  Evžena Šimka, nadąeného skauta, fotografa a hasiče z Rybníka, který tragicky zemřel v době povodní před deseti lety v roce 1997.  Fotografie z letoąní soutěže vypsané jeho jménem  také doplňují skautskou výstavu.

-mm-

Zdroj: http://www.zpravodaj.ceskatrebova.cz/2007/10_07web/skauti100.htm