100 let - jaké to bylo

Sekce: Historie » 100 let (2007) - Praha
Aktualizováno 23.04.2007, 10:54

Společné fotoTento víkend ve dnech 20. - 22. dubna 2007 proběhly v Praze velkolepé oslavy 100 let od založení Skautingu ve Velké Británii. Akce byla zahájena již ve čtvrtek připevněním obřího (70 metrů čtverečních) běložlutého šátku na jednu z dominant Prahy - Petřínskou rozhlednu. Šátek byl pověšen za pomoci horolezců a pokřtěn symbolicky anglickým čajem hercem Tomášem Hánákem.


I českotřebovští skauti a skautky měli možnost slavit. Celkem 70 dětí a vedoucích z našeho města se do Prahy vydali již v pátek. V průběhu víkendové akce Karlův most - pohled z věžebyla přihlášeným účastníkům nabídnuta celá řada aktivit, jak se vyřádit, vzdělat a pobavit. Jmenujme zejména Pražskou ZOO, zákoutí Multiplexu kina a film na přání - Vratné Láhve, Petřín a jeho věž, hvězdárna a bludiště, dopravu po Praze, divadelní a filmová představení, návštěvy muzeí, vyhlídkových věží Karlova mostu, Staroměstské radnice, plavbu historickými loďkami po Čertovce a Vltavě, taky návštěvu Botanické zahrady či Křižíkovy fontány. Program byl opravdu nabitý a o zábavu nebylo nouze. Celé město se tak na víkend stalo skutečnou šátkovou metropolí. Vždyť se zde sjelo téměř pět tisíc skautů (přihlášených) a nepočítaně dalších příznivců.

Sobotní den na Staroměstském náměstí patřil skautům. Proběhl zde pokus o vytvoření světového rekordu ve tvorbě největšího skautského šátku symbolizovaného všemi zeměmi, ve kterých skauting je. Na náměstí bylo připraveno také pět stanů, v kterých skauti představovali široké veřejnosti jednotlivé státy. Byl tak možné okusit placky z Konga, napít se americké zázvorové limonády a ochutnat sušenky ze Zambie. Musí se uznat, že jednotlivé státy byly představeny se skutečnou ctí - mnohdy si totiž skauti vyměňovali informace přímo se zástupci jednotlivých států, takže ochutnávky a informace byly opravdu ověřené. Na této přehlídce též bylo možné vidět několik zástupců ambasád, kteří se přišli též podívat a zapojit do programu.

Staroměstské náměstí - Ready KirkenPo celý den bylo na náměstí instalováno též pódium na kterém se představily i takové osobnosti jako je nová „hvězdička“ Ewa Farná či skupina Ready Kirken, které se podařilo rozskákat téměř celé náměstí. Také se zde ukázali irské tance, američtí indiáni a hráči na bubny a další.

Skauting před sto lety založil britský generál ve výslužbě Robert Baden-Powell. V současnosti má hnutí přes 40 milionů členů na pěti kontinentech. Jen v šesti státech světa hnutí neexistuje - v Andoře, Číně, na Kubě, v Severní Koreji, Laosu a Barmě. Stoleté výročí si připomínají skauti ve většině států v průběhu celého roku. Český skauting vznikl v roce 1911, kdy jej z Anglie přivezl profesor Antonín Svojsík. V České republice skauty sdružuje svaz Junák, který má v současnosti kolem 46 tisíc členů.

A Třebová bude slavit taky - v říjnu! V přípravách je pořádání týdenní výstavy o historii skautského střediska, kulturní vystoupení pro veřejnost a také fotosoutěž o hodnotné ceny.

Společné foto

Je nám 100 let, tak slavíme!


Pátek 20.4.

 • příjezd od Prahy
 • metrem na Chodov - uschování batohů
 • prohlídka Karlova mostu, vyhlídkových věží, chrám sv. Mikuláše
 • odjezd směr Park Hostivař
 • exkurze v promítacích prostorech Palace Cinema
 • promítání na přání: Vratné Láhve
 • nákupy v obchoďáku a ve Sparu
 • odjezd směr Chodov pro batohy
 • hledaní ZŠ v Bohnicích u Kobylis.
 • zabydlení
 • odjezd směr výstaviště na Křižíkovu fontánu
 • ruské kolo, autodrom
 • sprcha a spánek

Sobota 21.4.

 • snídaně a baliček na cestu
 • odjezd směr stanice Staroměstká
 • prohlídka Orloje a Staroměstské věže
 • plavba po Vltavě - Benátky, Čertovka
 • prohlídka Petřína, věž, zdrcadlové bludiště, lanovka
 • Pražský Hrad
 • setkání na Staroměstském náměstí - Ewa Farná, Ready Kirken, Indiáni…
 • Botanická zahrada
 • 2 divadelní vystoupení - O Hurvínkovi, O putování Vlase a Brady
 • Pražský Hrad v noci
 • ubytovna - hra na kytaru, Twister, menší večeře
 • sprcha a spánek

Neděle 22.4.

 • snídaně
 • přes botanickou zahradu
 • Zoologická zahrada - Indický pavilon, zvířata, gorily, tuleni, žirafy…
 • Rafting na kanále
 • Lanové centrum PROUD
 • odubytování
 • Národní Muzeum - Lovci mamutů
 • odjezd domů


Zapsal: Tonča [22.04.2007,20:51]
Sekce: Historie » 100 let (2007) - Praha


Karlův most - pohled z věže Šermířské vystoupení na Pražském Hradě Africký stan Výstava motýlů Divadelní vystoupení - Hurvínek Pražský Hrad - Hradní stráž ZOO Lanové centrum PROUD Zázemí multiplexu Palace Cinema Křižíkova Fontána Pohled na Staroměstské náměstí z Orloje Plavba lodí Plavba lodí Staroměstké náměstí - největší šátek Staroměstské náměstí - Ready Kirken Rafing na kanále Výstava Lovci Mamutů Společné foto
TROJKA - 3.chlapecký oddíl
Farská 113, Česká Třebová, 56002
kroj@seznam.cz | mapa webu | DIGin.cz 2007 | RSS kanály