Svit 2006

(23.06.2006 - 25.06.2006)

Ve dnech 23. 6. – 25. 6. 2006 se 5 zástupců střediska Javor zúčastnilo družební akce do města Svit. Z České Třebové se odjíždělo v pátek v šest hodin ráno. Cesta proběhla vcelku hladce. S malým zpožděním jsme dorazili do Svitu, kde nás přivítal slabý deštík. Ve škole jsme pak všichni na uvítanou obdrželi upomínkové předměty a vydali jsme se do školní jídelny na oběd. Po obědě byl čas na ubytování. Skauti a další část expedice spala v ubytovně Dielo Mariino. Zbylá část výpravy spala v Lopušnej dolině. V 17:00 hod. bylo zahájeno předávání cen města, které bylo prokládáno kulturními vložkami slovenských i českých umělců. Po kulturním a společenském zážitku jsme se přesunuli do Lopušnej doliny, kde bylo připraveno slavnostní přijetí panem primátorem spojené s rautem. Zde jsme se opět po roce mohli setkat a pohovořit se slovenskými skauty. Sešlo se nás celkem dost. Probrali jsme novinky u nás i na Slovensku a začali se domlouvat na další spolupráci. O půlnoci nás autobus odvezl do Svitu a šlo se na kutě. V sobotu jsme měli také pestrý program a tak jsme museli vstávat v 6:45 hod. Po snídani jsme se vydali na autobus do Popradu a pak do obce Vernár. Na autobusovém nádraží už čekala vcelku početná 16 členná skupinka slovenských skautek a skautů. Z Vernáru jsme se vydali směrem do Slovenského ráje, naším cílem byla dolina Velký Sokol. Počasí nám velice přálo a tak nám výlet velmi rychle utíkal. Aby nás nejelo jen 5 skautů „koupili“ jsme sestru Anku, která byla ze ZUŠ a bývalého bratra Ibalgina. Během celého výletu byla skvělá atmosféra, mladší bratři se naučili i pár slovenských slovíček, takže se už ani nemuselo tlumočit. Jakmile se blížil čas odjezdu, naše tempo se zrychlovalo. Ke konci jsme utíkali. Do Podlesku jsme dorazili asi 10 min. před odjezdem autobusu. Jelikož se autobusová zastávka nacházela asi 2 km od nás, museli jsme si vzít taxi – všech 23 se nás do něj vešlo a autobus jsme stihli. Po příjezdu do Svitu jsme se šli upravit, navečeřet a pak jsme šli na koncert skupiny No Name. Atmosféra koncertu byla dost dobrá, i když se nám moc nedařila mexická vlna. Br. Měkoň ulovil 3 fotky s podpisy. Po koncertě jsme se odebrali na zábavný večer ke Kolibě, kde koncertovala skupina Medvědi. Zde jsme opět začali domlouvat se Slováky výměnu. Nakonec jsme se předběžně domluvili na tom, že pár zástupců ze Slovenska přijede k nám na tábor a my pak na oplátku pojedeme na Slovensko. Po půlnoci jsme se opět odebrali spát. V neděli se naše skupina rozdělila. Část šla do kostela na mši a pak si prohlédla skautskou klubovnu. Druhá část si šla prohlédnout město. V 9:00 jsme se vydali domů. Cestou jsme se stavili na 3 hodiny do Tater (Štrbské pleso). Vydali jsme se k vodopádu Skok. Zde jsme dali malou koulovanou se zbytkem sněhu a pak jsme se vydali přes jezero na Štrbském plese domů, kam jsme dorazili chvíli před 20. hodinou. Akce se velmi vyvedla a podařilo se nám navázat užší vztahy se slovenskými skauty.

Zapsal: Emilka , [25.06.2006, 21:59]
Účast: Kuře, Rozinka, Měkoň, Emilka,