S kompasem za pasem - zima 2007

(17.02.2007)

Za týden je memoriál a družina Krahujců se na něj pečlivě chystá a trénuje co se dá. Vždyť na podzim loňského roku se z vlčat stali skauti a proto letošní závody budou trochu obtížnější než dříve.

Ulozvání a morseovku už trochu zvládáme, ale největší boje probíhají asi s mapu. A jelikož nudnou teorii je lepší nahradit zábavnou praxí, udělali jsme si malý výlet s kompasem za pasem a mapu po okolí klubovny.

Zahájení bylo ráno v 8:30 na klubovně, kde družina obdržela mapu okolí se zakreslenými body a mapu čistou. Je jasné, že první úkol byl body do mapy přesně překreslit. První zastávkou byl Roubův kopec. Je s podivem, že pár skautíků se nad tímto názvem zarazilo, jelikož sáňkařský ráj znají pod pojmem „Roubák“.

Musím ještě podotknout důležitý fakt a tím je to, že na výlet jsme se samozřejmě nevydali bez znalostí ! Více jak polovinu páteční schůzky jsme si mapu řádně studovali a snažili se poznat co nejvíce detailů z okolí, tak jak jej známe.

Bohužel realita byla naprosto odlišná. Přišlo mi, že družina se do mapy tak zamilovala, že to snad ani více nejde. Každých 20m jsme se zastavovali a hledali, kde jsme. Bylo nad slunce jasné, že to zdržuje a stejně na žádnou novou informaci nenaleznou. A tak se stalo co se stát mělo, hned druhé stanoviště jsme přešli asi o 400m. Hold špatný orientační smysl. Ale i tak je to dobré, alespoň jsme si trošku zašli a popovídali nad tím, co by se příště stát nemělo – chybami se člověk učí.

Dalšími zastávkami byla Strojvůdcovská chata, potom jakási chata v lese

• viz mapa. Cestou jsme potkali Kosáka a tak zbytek výletu šel
s námi. Je důležité ale zmínit, že po hodině hledání tajemné chaty jsme ji prohlásili za vyhořelou bez zbytku – jelikož se nám ji prostě nepodařilo najít.

Cesta poté pokračovala:

• Kaplička nad Semanínem
  • lomy u Kozlova
  • Kozlovský kopec
  • bus zastávka – Kozlov
  • lesní mýtinka

Na mýtince jsme si rozdělali oheň, uvařili francouzskou polévku a odebrali se přes Hory domů. Při pochodu si každý zkusil orientaci podle mapy, podle kompasu a vlastního smyslu. Musím závěrem říci, že jsem opravdu zvědav, jak se družina na Memoriálu zorientuje. Přeji si jediné – abych je nemusel hledat kdesi v Ústí.

Akci popsal i Plavec

V sobotu 17.2. jsem se v 8:30 sešli u klubovny. A pak jsem šli dovnitř a vybrali si mapu, kterou budeme potřebovat. Pak nám Tonka do jiné mapy nakreslil body, které musím najít a my si je překreslili do své mapy. Vydali jsme se na vrchol Roubáku. Pak jsme šli trním a keři z kopce a vyšli na Serpentinách a šli jsme na křižovatku – stanoviště 2. Přešli jsme ji a museli jsme se vracet. Šli jsme zkratkou a přešli silnici a vyšli u Strojvůdcovské chaty chaty to bylo stanoviště 3 pohoupali jsme se na houpačkách a šli dál na 4 stanoviště naproti Kozlovské rozhledně. Odtud jsem vedl já – Plavec. Cestou jsem potkali Kosáka a na páté stanoviště to jsme nemohli najít. Potom nám Tonka řekl, že ta chata shořela. Vydali jsme se od té chaty na 6 stanoviště proti toku nějaké říčky. Když jsme došli na cestu, bylo tam 6 stanoviště. Pak jsme došli ke kapličce, to bylo to 6 stanoviště. Odtud podél silnice – potkali jsme lidi jak káceli stromy a došli až na rozcestí. Tam odtud jsme šli na Kozlov pod rozhlednu. A tam bylo 8 stanoviště. Pak jsme šli do lesa tam bylo deváté stanoviště seběhli jsme na cestu, tam bylo 10 stanoviště. A šli jsme po cestě do Křivolíku. Tam jsme si uvařili polívku (francouzskou). Nejdříve jsme samozřejmě šli na dříví. Jatýrko se jako vždy flákal. A nedostal bonbony. Pak jsme se najedli a já a Vřeštidlo jsme se rozhodli, že si dáme ještě. Jelikož nám nefakal oheň tak jsme šli ke středisku přes Hory. Tam jsme dali pokřik a šli domů.

Plavec

Navštívené body