Oslavy 70 let ZHP v Olawě

(25.10.2013 - 27.10.2013)
Aktualizováno 03.11.2015, 21:23

V pátek jsme do Olawy dorazili přesně na táborák. Byly jsme oficiálně přivítáni a mohli jsme slavnostně zapálit louč od slavnostního ohně.

V sobotu dopoledne probíhala v parku hra, ve které družiny navštěvovali stanoviště a plnila zde různé úkoly nebo si jen prostě mohla něco vyzkoušet. Vyzkoušeli jsme si například obrovské bubliny pomocí speciálního „bublifuku“, na jiném stanovišti jsme zase stříleli z luku, lezli na horolezeckou stěnu, zahráli si hry nebo jsme si vyzkoušeli chození s talířem na tyčce.

Odpoledne byla vyhlášena hra ve městě. Na startu jsme obdrželi mapu, kde bylo zakresleno několik stanovišť. Tato stanoviště jsme museli obejít, splnit úkoly a hlavně odpovědět na soutěžní otázky.

V neděli ráno jsme se museli rozloučit (bohužel ještě před mší a nástupem).

Další zápis dodal br. Emil:

Ve dnech 25. – 27. 9. se skupina skautů z 3. chlapeckého oddílu zúčastnila oslav 70 let založení skautského střediska v Olawě. Jelikož jsme do Olawy přijeli až ve večerních hodinách, nestihli jsme slavnostní zahájení oslav a koncert.

Následoval táborák, který nás překvapil množstvím účastníků. Tento táborák byl i pro veřejnost. Zúčastnilo se ho přes 300 osob. Po jeho skončení byla večeře v nedaleké škole, kde jsme byli také ubytováni. Při večerní poradě jsme se dozvěděli program na následující dva dny.

V sobotu byl po snídaní nástup a začal dopolední program. V blízkém parku byla připravena jednotlivá stanoviště, kde bylo možné plnit různé úkoly (zapojovat polní telefon, přetahovat se lanem, vyrobit si postavičku z balónku, žonglovat s talířem, lézt na horolezecké stěně, navštívit cukrárnu, atd.). Současně jsme si mohli prohlédnout výstavu, která probíhala v kulturním centru. Tato výstava mapovala historii olawských skautů od roku 1945 až po dnešní dobu. Bylo zajímavé si prohlédnout fotky z let minulých. V Polsku skauting existoval celou dobu jeho trvání a nebyl jako u nás zakazován.  Po skončení této části programu byl oběd – hrachovka s klobásou a chlebem.

Zbytek odpoledne vyplnila hra po městě, kdy se plnily zadané úkoly a bylo zapotřebí zjistit, kdo ukradl listinu. Při této hře jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí z historie zdejšího střediska. Večer byl opět táborák, kterým byl celý program zakončen.

V neděli začal den balením a úklidem. Následovala Mše svatá. Celé oslavy byly zakončeny slavnostním nástupem na Olawském náměstí.

Celá akce byla velmi pěkná a celkově zajímavě pojata a účastníci si mohli uvědomit, jak se skauting za 70 let změnil.

Akce konala díky podpoře Pardubického kraje a Města Česká Třebová, kterým tímto děkujeme.

Zapsal: Donald , Emilka , [02.10.2015, 12:34]
Účast: Bříza, Meloun, Klíště, Paprika, Vtip, Kanička, Lukas, Emilka, Donald,