Drakiáda 2006

(14.10.2006)

V sobotu 14. 10. se na letišti konala tradiční drakiáda. Už od rána bylo jasné, že je téměř ideální počasí na pouštění draků. Sluníčko svítilo, na obloze ani mráček a vítr se zřejmě zasekl někde na horách. Naprosté bezvětří ovšem nikoho nerozhodilo, pořadatelé se poťouchle usmívali a bylo jasné, že mají nějaké eso v rukávu.

Po nástupu byla soutěž odstartována a odvážní krotitelé draků se rozeběhli po „ranveji“. Tento moment byl pro mnoho draků kritický, protože orosená tráva spolu s nepříliš šetrným zacházením udělalo v jejich řadách značnou paseku. Pořadatelé statečně povzbuzovali a snažili se hodnotit. Když už děti přestalo bavit tahat draky po pažitu, začlo se hrát pár her. V tom okamžiku nám vlasy pročísl svěží vánek, který se pomalu měnil v pořádný vichr. Všichni se opět chopili draků, tentokrát to ovšem bylo úplně jiné kafčo. Do vzduchu se dokonce dostal ručně dělaný drak jestřábů. Všichni z Rodruzelu se sice tvářili, že vítr je v rukou matky přírody, avšak bystrý pozorovatel si mohl všimnout Médi a Včeldy, jak zběsile v dálce mávají rukama na způsob větrných mlýnů. Za to jim patří velký obdiv a dík.

Při vyhlášení náš oddíl získal dvě krásné ceny – třetí a první místo za největší trosku. To je myslím slušný výkon (nejvíce na tom měli zásluhu brášci z jestřábů a racků). Ještě jsme si zahráli pár dobrodružných a zábavných her (kdo chytne Míchačku, kdo svalí Jíťu na zem,…) a pak se vydali domů.

[Jíťa]

Sraz měl být v sobotu na Zámostí v 8:30. Když jsme dorazili, byl tam jen Máťa. Máťa měl draka z igelitu a měl jméno F14. Můj drak byl Skřítek. Donaldův drak byl igeliťák a a Vřeštidlům drak byl Bobík. Když dorazili vedoucí a ostatní brášci, vydali jsme se na letiště. Na letišti byl nástup na kterém nám oznámili místa. Největší drak, největší dolet, Troska, Nejhezčí drak, Nejmenší drak (musel létat). Když se odstartovalo nefoukal vůbec vítr. Mezitím jsme hráli hry na velkém letišti. My jsme pili čaj a opravovali draky. Po chvíli začal foukat veliký vítr. Všichni všeho nechali a začali pouštět draky. Někteří draci létali strašně vysoko a někteří ani nevzlétli. Po velkých snahách pustit draka na oblohu vyhlásili konec. Svolali nás na nástup a řekli výsledky. Od nás vyhrál Vřeštidlo za nejrychlejší vzlet a Máťa za největšího draka. Když to skončilo a všichni odešli my jsme hrály hry – zničit Jíťu. Vrhli jsme se na něj a zamordovali ho. Cukr káva limonáda apod. Čaroděj a 13 princů.

Skřítek

Následující text byl převzat ze stránek města Česká Třebová

junak_drakiadaČeskotřebovské letiště se v sobotu 14. října zaplnilo dětmi, rodiči a především draky. Samozřejmě létajícími, ale zcela neškodnými. Nikdo nebyl zkonzumován, ani přítomné dívky se nemusely obávat únosu. Skautská roverská družina Rodruzel pořádala další ročník tradiční Drakiády. Téměř stovka dětí přišla předvést své vyrobené, či koupené dráčky a pokusit se získat jedno ze tří vítězných míst, v sedmi kategoriích. Jak je již dlouholetou tradicí, hodnotili se nejmenší a největší draci, nejrychlejší vzlet a nejvyšší dolet přihlášených borců (mám na mysli pochopitelně draky) a také byly vyhlášené pomyslné miss nebo missáci mezi draky. Čili nejhezčí přihlášená lítadla. Letošní novinkou byla kategorie nejoriginálnější jméno draka. Na prvním místě se umístil drak Rychlý padák. Stejně jako v loňském roce, přálo pořadatelům počasí. Sobotní dopoledne bylo nádherné. Možná až moc, neboť první hodinku vítr ne a ne zafoukat. Naštěstí byla připravena řada her, takže čekání na příznivý vítr všem rychle uběhlo. Kolem desáté hodiny se rázem vzneslo několik desítek draků a porota měla hned plné ruce práce. Mnozí z účastníků nechtěli domů ani po skončení programu a z výrazu jejich tváře a veselého pohupování vysoko létajících draků, bylo zřejmé, že se i letošní ročník Drakiády vydařil. Příští rok pozve Skautská roverská družina Rodruzel na podzimní Drakiádu také veřejnost. Tak za rok znovu.